יוליוס יורגוס – Liolios Giorgos

 

YIORGO

יוליוס יורגוס  

יורגוס יוליוס נולד בווריה בשנת 1968. למד עיתונות  ומשפטים. מתגורר בעיר ווריה (Veroia ) שם הוא עוסק בעריכת דין.

יוליוס מנהל מחקר מעמיק בכל הקשור להיסטוריה של יהודי יוון . הוא כתב מאמרים רבים על ההיסטוריה של קהילות היהודיות ביוון אשר התפרסמו במגזינים ( ביוון ובסרביה ) וברשת האינטרנט כאשר המרב מוקדש לשואת יהודי ווריה  ביוון.  ספרו השני של יורגוס " צללים על העיר"  Shadows in the city שהו ספרו הראשון בסדרה שהיא תוצאת עבודת המחקר שלו המתמקד בקורות יהודי ווריה החל מהתקופה ההלניסטית ועד שלהי המאה ה – 20 .

ספרו הקודם – הוקדש לקהילה עתיקת היומין של יהודי האי סיפנוס    “Trails of Jewish Presence in the island of Sifnos"   

George Liolios

 George Liolios born in Veroia, 1968. He went to journalism and to law school.He lives in the city of Veroia, where he is working as a lawyer. Liolios is conducting in-depth, systematic research on the history of the Greek-Jews. He has written numerous articles, on the history of the Jewish communities, which were published in magazines (in Greece and Serbia), in the web and in a Special Volume dedicated to the Holocaust of the Jews in Greece. Liolios wrote two books, these days was published is new book Shadows in the city This book is the first of his study series on the Path of Veroia’s Jews (from the Hellenistic times until the 20thcentury). His first book, entitled “Trails of Jewish Presence in the island of Sifnos”(2007)    is released by Eurasia Publications

 

 

ספרו של יוליוס יורגוס – על יהדות ווריהliolios book

"צללים על העיר"

שחזור היסטורי ייחודי המתאר את  רדיפות היהודים בעיר ווריה.

לפני מספר שנים לאור ספר יחיד ומיוחד – אולי הראשון מעולם – בנושא יהודי ווריה המנסה לטפל בעובדה  הכאובה של ההתעלמות  או הניסיון  להסתיר  את  העבר המפואר של  קהילת יהודי ווריה. יוליוס בספרו מצביע  ומאשים  את הגזענות המלווה כל ניסיון להעלות לתודעת הציבורית את העובדות ההיסטוריות.

"זמן רב חלף, והספקנו  לשכוח איך זה לחוש את  הביחד עם האחרים,  אעפ"י כן, מציאות הדו קיום חוזרת בעוצמה וכצורך שלא היה קודם. אני חושש שאם לא נבין במהרה שהעיר הזאת שייכת במיד10672   ה שווה לנוצרים ליהודים ולמוסלמים, אזי הסכנה החברתית ואובדן התרבות והמורשת  עשוי להפוך במהרה למשבר קולוסאלי חסר שליטה בעוצמתו "   דברי יוליוס.

השימוש בעדויות הניצולים  מהשואה מסייע ליוליוס לשחזר היסטורית את סיפור רדיפת היהודים בעיר ווריה במהלך הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה.  שחזור התהליך  בסופו של דבר מטיל אור  על מותם של מאות אנשים במחנות ההשמדה אושויץ ובירקנאו ואולי באותו אופן גם מאיר על השפעת התוצאה של אירועים אלה על העיר הייחודית הזו.

הספר בנוי 4 חלקים

החלק הראשון כולל: רקע היסטורי של הרדיפות –  האווירה המדינית חברתית בשנות ה  30 –  השתקת האידיאולוגיה  הנאצית –  תקופת הכיבוש הגרמני  –  הזהות של העיר ווריה והקהילה היהודית –   הגרמנים בווריה – כוחות ההתנגדות – מספר התושבים היהודים בווריה –  ההכנות ל"פתרון הסופי" – יישום הגזרות הגזעניות בעיר ווריה – גטו הירש בסלוניקי והטרנספורט לאושויץ –  אושוויץ / בירקנאו –  ניסיון להבהיר את "הפתרון הסופי"  – -הפליטים והניצולים – השתתפות יהודי ווריה במחתרת היוונית נגד הגרמנים. – גורל ספרי הקודש העתיקים שנעלמו. החלק השני כולל: מידע על הקורבנות ומידע על הניצולים. החלק השלישי כולל עדויות של הניצולים . החלק הרביעי מתאר את חזרתם של הניצולים הביתה. כמו כן יש לספר נספחים הכוללים : תמונות  – מפות – טבלאות. וביבליוגרפיה.

ניתן להשיג את הספר בבית ההוצאה לאור באתונה:

  Tel. 210 3614968    Website: www.eurasiabooks.gr   

   Eurasia Publications  – 47 Athens – Greece 10672

 

 

 

 

 

Comments are closed